Stowarzyszenie Proobronno-Oświatowe „KADET” wraz z Partnerem UNIMETAL REC Spółka z o.o. uzyskało dotację z Unii Europejskiej na szereg zajęć wspierających dla uczniów i uczennice ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini prowadzona przez STOWARZYSZENIE PROOBRONNO-OŚWIATOWE „KADET”.
Czytaj więcej
W ramach projektu pn. „Razem Silniejsi – edukacja włączająca nakierowana na rozwój i integrację środowiska uczniów, rodziców i nauczycieli w Liceum Ogólnokształcącym w Trzebini” oprócz specjalistycznych form wsparcia, które poprawią funkcjonowanie uczniów i uczennic, przewidziano także działania inwestycyjne, które przyczynią się do eliminacji barier architektonicznych, poprawią dostępność obiektu. Dodatkowo przewidziano doposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne. Wszystkie te działania sprawią, że budynek szkoły stanie się dostępny pod względem architektonicznym i komunikacyjno-informacyjnym.
Do projektu planuje się zrekrutować co najmniej: 394-rech uczniów, 18-stu nauczycieli, 24-rech rodziców: co daje minimalnie – 436 uczestników projektu
Celem projektu jest wspieranie równego dostępu 394 uczniów i uczennic LO w Trzebini w (szczególności uczniów z grup w niekorzystnej sytuacji) do dobrej jakości, włączającego kształcenia oraz możliwości ukończenia edukacji, w tym ułatwianie mobilności edukacyjnej dla wszystkich i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami do VI.2027r.
W ramach projektu przewidziano wsparcie:
1) Wsparcie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami:
w zakresie zdobycia wyrównywujących umiejętności i wiedzy na lekcjach uprzedmiotów humanistycznych oraz ścisłych – pozwoli to zmniejszyć przepaści edukacyjnej między uczniami o różnych poziomach zdolności/umiejętności i możliwościach intelektualnych,
w zakresie pozyskania umiejętności panowania nad emocjami, niwelowania stresu, ćwiczenia pamięci i koncentracji a także zdobywania umiejętności technik skutecznego uczenia się, funkcjonowania w grupie i integracji społecznej – pozwoli na lepsze dostosowanie uczniów o specjalnych potrzebach do radzenia sobie z problemami emocjonalnymi i poprawi umiejętności funkcjonowania w grupie. Zastosowanie nowoczesnych technik pozwoli na uzyskanie lepszych rezultatów zajęć i zachęci osoby do korzystania z zajęć dodatkowych gdyż będą one atrakcyjne i dostosowane do preferencji aktualnej młodzieży korzystających z rozwiązań ICT.
w zakresie zastosowania specjalistycznych terapii indywidualnych (psychoterapia, biofeedback) oraz zajęć rewalidacyjnych – pozwoli na uzyskanie profesjonalnej pomocy w radzeniu sobie z różnymi wyzwaniami emocjonalnymi, psychologicznymi lub życiowymi uczniów o szczególnie trudnej sytuacji emocjonalnej i zdrowotnej;
w zakresie integracji poprzez możliwość w uczestnictwie w różnego rodzaju zajęciach integracyjnych, zajęcia te tworzą przestrzeń nie tylko do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności z proponowanych zakresów ale także wymuszają kontakty międzyludzkie – uczestnictwo w zajęciach integracyjnych dostarczy wspólnych doświadczeń, co może budować więzi i zrozumienie wśród uczniów ponadto uczniowie zdobędą wiedzę i umiejętności z zakresu: umiejętności społecznych: przeciwdziałania agresji i niedyskryminacji, mediacji i negocjacji rówieśniczych, zastępowania agresji, pracy w grupie, budowania poczucia własnej wartości, opanowanie emocji współpracy (CAPOEIRA), a także umiejętności twardych: języka migowego oraz chemii.
w zakresie pomocy osobom z zagranicy dostosowanie polskiego systemu do potrzeb osób z zagranicy,
2) Wsparcie dla rodziców:
w zakresie pozyskania wiedzy i kompetencji umożliwiających wspomaganie uczniów o specjalnych potrzebach,
zachęcenie do aktywnego uczestnictwa rodziców, opiekunów w procesie edukacyjnym.
wspólna praca nad problemami emocjonalnymi i większa integracja rodz./opiek. włączenie społeczności szkolnej w życie szkoty
3) Wsparcie dla szkoły
wsparcie finansowe umożliwiające: eliminację barier architektonicznych, społecznych i kulturowych, które mogą utrudniać dostęp do edukacji.
doposażanie szkoły w nowoczesne urządzanie ICT.
Szczegółowo w ramach projektu przewidziano następujące zadania
1) ZAJĘCIA PRZEZNACZONE DLA OSÓB O SPECJALNYCH POTRZEBACH – realizacja wsparcia w zakresie rozwoju edukacyjnego i emocjonalnego młodzieży ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi i rozwojowymi.
2) ZAJĘCIA INTEGRACYJNE – realizacja dodatkowego wparcia dla uczniów ze specjalnymi potrzebami w tym w szczególności z niepełnosprawnością poprzez integrację z pozostałymi uczniami szkoły.
3)POMOC SPECJALISTYCZNA PRZEZNACZONA DLA OSÓB O SPECJALNYCH POTRZEBACH – zatrudnienie dodatkowego personelu realizującego specjalistyczną pomoc dla uczniów o specjalnych potrzebach.
4) ZAJĘCIA INTEGRACYJNE – realizacja zajęć integracyjnych dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych z pozostałymi uczniami szkoły realizowane w formie interaktywnych warsztatów chemicznych przez PARTNERA PROJEKTU.
5) WSPARCIE RODZICÓW I OPIEKUNÓW w zakresie pełnienie funkcji rodzicielskich i wspierania rozwoju i wychowaniu uczniów ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi.
6) DOSTOSOWANIE ORAZ POPRAWA DOSTĘPNOŚCI ARCHITEKTONICZNEJ SZKOŁY oraz poprzez remont i zakup wyposażania z którego będą mogli korzystać uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz społeczność lokalna.
Efektami projektu w Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini będzie zwiększenie dostępności do dobrej jakości edukacji włączającej. Zostaną przeprowadzone zajęcia dydaktyczne w postaci godzin dodatkowego, specjalistycznego i bezpłatnego wsparcia. Zajęcia zostały dobrane po przeprowadzonej diagnozie potrzeb i oczekiwań środowiska.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Wartość projektu: 2 249 779,50 zł
Wysokość wkładu z Dotacji: 2 912 312,57 zł
W tym dofinansowanie z UE 1 912 312,57 zł
Informujemy, o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 podejrzenia o niezgodności Projektu „Razem Silniejsi – edukacja włączająca nakierowana na rozwój i integrację środowiska uczniów, rodziców i nauczycieli w Liceum Ogólnokształcącym w Trzebini” lub działań Beneficjenta z Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej i Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych.
Szczegółowe informacje o procedurze postępowania znajdują się na stronie:
https://www.fundusze.malopolska.pl/poradnik/8312-zgloszenia-podejrzenia-niezgodnosci-z-karta-praw-podstawowych-unii-europejskiej-i
Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 6 Fundusze Europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.10 Wsparcie kształcenia ogólnego, Typ projektu A. Edukacja włączająca w szkołach i placówkach systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne